Pěstování rybízu

My rybíz řadíme do první kategorie, což znamená, že daná rostlina je nízkonákladová, ale vysokým finančním přínosem.

Rybíz potřebuje minimální péči. Výnos z jednoho keříku je 1-3 kg plodů. Cena plodů při prodeji je 40-70Kč/kg. Nasbírat 1kg trvá přibližně 30 minut.

Investičními náklady je cena za nákup keříků, která se většinou pohybuje v rozmezí 50-80Kč/kus a samozřejmě potřebujete pozemek. Pokud chceme zvýšit výnos, tak provozní náklady stoupnou za kapkovou závlahu a přihnojování.

Kromě plodů je možné prodávat listy a to hlavně černého rybízu. Další příjem může být prodej keříků vypěstovaných z řízků.

Pro začínajícího malopěstitele je nákup třeba 300 keříků investicí 15000Kč. Tuto  částku je možné snížit vypěstováním vlastních sazenic. Nevýhodou je, že bude trvat delší dobu, než z řízku vyroste keřík s plným výnosem.

Jak získat řízky:
- můžete o ne poprosit v zahradnictví, kde vyhazují větvičky rybízů při zastříhávání,
- na podzim na facebboku ve své lokální skupině poprosíte lidi, jestli nedarují nebo neprodaji větvičky rybízu,
- pokud jste koordinátor, který zprostředkovává lidem  dodávky potravin, tak budete mít pravděpodobně i kontakty na pěstitelé rybízu a s ním se můžete domluvit na přenechání větviček

Řízkování je nejlepší na jaře, kdy se keře obvykle zatřihávají a prořezávají. Následně můžete (ale nemusíte) použít stimulátor růstu a řízky založit do vhodných nádob se zeminou nebo pískem.

Nejlépe koření loňské přírůstky.

Po několika měsících opatrně přesadíte řízky do kelímků, tak se s nimi později bude snáz manipulovat.

Na podzim je vysázíte. Je snazší zalívat 300 kelímků než přes léto zalévat na pozemku 300 míst.

Nabízíme začínajicím pěstitelům možnost, že se o Vaše řízky postaráme. Dáme je do maltovníků, pocukrujeme je i stimulátorem růstu, přesadíme do kelímků. A pokud nebudete mít ještě pozemek, tak je můžeme vysázet na část našeho pozemku. Všechno zadarmo. Stačí jen odnést řízky na naše výdejní místa, kde se o ně náš proškolený personál postará.

Na začínajícího pěstitele čeká hodně překážek a tímto mu chceme pomoc.

Dělání keřů z řízků místo nákupu sazenic se vyplatí jen pokud máte ideální podmínky. Pokud jste schopni sehnat s minimem nákladů a energie řízky, tak se to vyplatí. Jinak doporučujeme nakoupit certifikované keříky.

odkaz na diskuzi