Pěstování rybízu

My rybíz řadíme do první kategorie, což znamená, že daná rostlina je nízkonákladová, ale vysokým finančním přínosem.

Rybíz potřebuje minimální péči. Výnos z jednoho keříku je 1-3 kg plodů. Cena plodů při prodeji je 40-70Kč/kg. Nasbírat 1kg trvá přibližně 30 minut.

Investičními náklady je cena za nákup keříků, která se většinou pohybuje v rozmezí 50-80Kč/kus a samozřejmě potřebujete pozemek. Pokud chceme zvýšit výnos, tak provozní náklady stoupnou za kapkovou závlahu a přihnojování.

Kromě plodů je možné prodávat listy a to hlavně černého rybízu. Další příjem může být prodej keříků vypěstovaných z řízků.

Pro začínajícího malopěstitele je nákup třeba 300 keříků investicí 15000Kč. Tuto  částku je možné snížit vypěstováním vlastních sazenic. Nevýhodou je, že bude trvat delší dobu, než z řízku vyroste keřík s plným výnosem.

Jak získat řízky:
- můžete o ne poprosit v zahradnictví, kde vyhazují větvičky rybízů při zastříhávání,
- na podzim na facebboku ve své lokální skupině poprosíte lidi, jestli nedarují nebo neprodaji větvičky rybízu,
- pokud jste koordinátor, který zprostředkovává lidem  dodávky potravin, tak budete mít pravděpodobně i kontakty na pěstitelé rybízu a s ním se můžete domluvit na přenechání větviček

Řízkování je nejlepší na jaře, kdy se keře obvykle zatřihávají a prořezávají. Následně můžete (ale nemusíte) použít stimulátor růstu a řízky založit do vhodných nádob se zeminou nebo pískem.

Nejlépe koření loňské přírůstky.

Po několika měsících opatrně přesadíte řízky do kelímků, tak se s nimi později bude snáz manipulovat.

Na podzim je vysázíte. Je snazší zalívat 300 kelímků než přes léto zalévat na pozemku 300 míst.

Nabízíme začínajicím pěstitelům možnost, že se o Vaše řízky postaráme. Dáme je do maltovníků, pocukrujeme je i stimulátorem růstu, přesadíme do kelímků. A pokud nebudete mít ještě pozemek, tak je můžeme vysázet na část našeho pozemku. Všechno zadarmo. Stačí jen odnést řízky na naše výdejní místa, kde se o ně náš proškolený personál postará.

Na začínajícího pěstitele čeká hodně překážek a tímto mu chceme pomoc.

Dělání keřů z řízků místo nákupu sazenic se vyplatí jen pokud máte ideální podmínky. Pokud jste schopni sehnat s minimem nákladů a energie řízky, tak se to vyplatí. Jinak doporučujeme nakoupit certifikované keříky.

odkaz na diskuzi

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení