FAQ - Časté otázky

V úvodu bych rád zmínil, že nejsme tak úplně typická komunitní zahrada (dále jen KZ). Na rozdíl od ostatních komunitních zahrad umístěných povětšinou ve městech a sloužících pro vypěstování trochy zeleniny a bylinek pro zájemce z okolních městských čtvrtí, naše KZ je v malé vesničce u Čáslavi, kde žije jen 50 lidí. Členové KZ sem dojíždějí převážně ze středních Čech a z Prahy a mimo to jsou stále v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí a diskuzního  fóra. Zaměřujeme se převážně na experimentování v oblasti pěstování zeleniny, bylin a jiných jedlých rostlin a společně diskutujeme možnosti jak bychom touto naší aktivitou mohli pomoct zlepšit svět. Máme tu malou KPZku.

1) Jaké hlavní problémy/překážky Vás potkaly při zakládání Vaší komunitní zahrady?

Na začátku byl sběr informací (a to i od jiných podobných subjektů) - jak KZ založit, co k tomu potřebujeme, co musíme zajistit, s čím se můžeme setkat po začátku fungování KZ, na jaké potíže můžeme narazit... atd. Těchto informací jsme nasbírali poměrně hodně, takže jsme měli příležitost již předem některým problémům předejít, vyřešit je. Nicméně přesto bych zmínil dva asi největší problémy, se kterými se může komunitní zahrada setkat. A to jsou finance a aktivita členů. Proto jsme se rozhodli jít cestou téměř nulových investičních a provozních nákladů a vytvořili jsme takové podmínky, aby nás případná neaktivita členů netrápila. Rovněž nebylo snadné sehnat ideální pozemek vyhovující naším podmínkám, zejména co se finanční strategie týče. Zabralo nám to dost času i energie, ale podařilo se.

2) Co byly největší chyby, o kterých byste řekli lidem, kteří se rozhodnou zahradu založit, aby se jich vyvarovali?

Vzhledem k již zmíněnému sběru informací jsme se velkých chyb zřejmě vyvarovali. Možná bych jen zmínil, aby zakladatelé zahrady neměli velká očekávání ohledně aktivit členů. Nikdo v dnešní době nemá moc volného času.

3) Který aspekt/aktivita je u vás v zahradě nejoblíbenější Vašimi návštěvníky?


Asi by na tuto otázku měla zaznít jiná odpověď, možná bych měl napsat, jak se lidi radují z vlastních výpěstků, či něco podobného. Ale pokud se ptáte na nejoblíbenější aktivitu, tak to jsou bezpochyby naše diskuze a debaty. Diskutujeme o našich představách, tvoříme nové plány, debatujeme o všemožných nápadech a k tomu si uvaříme kávu, někdo přinese koláč, nebo si uspořádáme grilovačku. Prostě idylka

4) Kdy jste spolek Udržitelný rozvoj života, z. s. založili?

Spolek byl založen 10.02.2019.Známe se už od roku 2012, kdy v dubnu jsme si založili fórum www.preppers.cz a realizujeme svůj sen. Až v srpnu 2015 jsme našli ideální pozemek v Chedrbí a od té doby máme komunitní zahradu Chedrbí.

5) Kolik lidí máte ve spolku a jak Vaše komunitní zahrada funguje?

Je nás 16. Ale jsme rozházení po celé republice. Na zahradě je správce, který se stará o záhony členů, tak členové nemusí chodit pravidelně pečovat o své záhony.


6)Jaké jsou cíle Vašeho spolku?


1. Propagace pěstování zdravého jídla s minimem práce a času
2. Pronajímat záhonky a parcely zdarma
3. Pronajmout parcely a poskytnout pomoc začínajícímu pěstiteli
4. Mít komunitní dílnu
5. Měnit domácí bioopad za jídlo
6. Napomoc trvale osázet nevyužité pozemky a meze.
7. Organizovat přednášky a srazy.

7) Jak chcete pomáhat začinajícimu pěstiteli?

Poskytnemu mu prostor a pomoc, aby si vyzkoušel pěstovat zeleninu na prodej. Pomůžeme mu, když bude během týdne pryč na jeho záhonech. Bude mít čas si vše v klidu promyslet a sehnat si zákazníky. Svou prací na jeho záhonech získá reference, aby zemědělci, kteří schněji partnery pro KPZ oslovil a mohl se přesunout k nim. Někteří zemědělci by rádi sehnal partnery pro KPZ a prodali jim i část svého pozemku, aby mohli naplno věnovat KPZ. Pracovití a slpolehlivých lidí v zemědělství je málo. Nebo se stát správce v upravené zahrádkářské kolonii.

8) Myslíte, že někdo bude mít o to zájem?


Směřujeme na lidi, kteří maji volné víkendy a už je nebaví jen číst a chodit na kurzy jak by měli začít živit pěstováním. Nemůžou si dovolit pozemek a možná nikdy na něj nebudou mít peníze. Víme, že takový lidi jsou.