Žiji s 15 000Kč ročně + zdrávko

Popíšu Vám jak žít pomocí 15000 Kč ročně nebo dokonce později s 2000Kč. Tedy k tomu je třeba připočítat ještě zdravotní pojištění. Jak je to možné? Stačí neutrácet za zbytečnosti.

Česká republika je ráj, protože je to stát bohatý s bohatými obyvateli. Má sice nějaké nedostatky, ale minimální mzda od roku 2021 je 90,50 Kč na hodinu. Lidé si zde mohou užívat života a žít i na vysoké úrovni. A proto je tahle země ráj na Zemi.

Skoro každý člověk si řekne, že se mu nevyplatí pokusit se nepoužívanou věc prodat a raději ji vyhodí. Prodej takové věci zabere třeba hodinu času a on místo toho může za stejný čas prací vydělat 90, 200, 500 nebo i 1000 Kč. Takže prodej takové věci pro dotyčného může znamenat ztrátu. Pokud si dáte práci a oslovíte 10 přátel, tak zjistíte, že vyhazují věci v hodnotě 2000-30000Kč ročně. Celkem u těch 10ti přátel už to může být až 300 000Kč.

S těmito lidmi se stačí domluvit a pokud budou chtít něco vyhodit, vyzvednete si to u nich, nafotíte a prodáte. A hned máte další peníze na živobytí. Nečekejte, že to půjde rychle, ale nízkonákladoví lidé mají tu výhodu, že nepospíchají.  Díky svému způsobu života mají hodně volného času.

Dovolte mi zmínit jeden příběh. Poznal jsem muže, který se živí nakupováním na Aukru a následným prodejem. Nemá z toho příliš velký zisk. Z jedné věci jen 20-50Kč, ale je to nízkonákladový člověk, tak mu to zcela dostačuje. Jen na začátku aukce přihodí 1Kč a pak čeká.

Od malička nás učí, že máme být pro společnost užiteční. I já jsem tomu věřil a myslel jsem si, že mám pracovat a odvádět velké daně dokud jsem si nenašel výmluvu. Stát a i Evropská unie dává stovky miliónů, možná i miliardy na vytváření pracovních míst, které nejsou potřeba. Jen, aby snížili nezaměstnanost.

Stačí věnovat pár minut na internetovém vyhledávači a snadno najdete informace o dotacích na pracovní místa, o úlevách na dani a jiné pěkné věci, které sníží nezaměstnanost, ale na druhou stranu to ničí konkurenci. A tak se rozhodnete, že se „obětujete“ a  uvolníte pracovní místo pro někoho jiného a tím stát nemusí jedno pracovní místo dotovat. Tak třeba i 150 000Kč ročně. Jste hrdina. 

A po úvodu menší odbočka. Jedná se o fiktivní dokument o člověku, který žije nízkonákladově. Má sloužit jako podklad k románu a později k počítačové hře o životě člověka po hospodářské krizi. Svět po krizi se změnil a docházelo k menším nepokojům s následky rabování, napadání, znásilňování a i pronásledování určitých skupin. Proto vzniklo po světě hnutí "STOP NÁSILÍ", které organizovalo demonstrace, na kterých požadovalo po státu, aby zakázal lidem opouštět domovy do vzdálenosti 15km. Hnutí vládu dotlačilo k přijetí patřičných zákonů a tak hrdina žije ve světě, kde má každý člověk vysilač a je sledován a jakékoliv porušení se tvrdě trestá. Jedná se jen o fiktivní dokument, který má za cíl nalákat lidi na počítačovou hru, kdy budou hrát za hrdinu a s ním řešit jak může v takovém světě přežít. A nyní zpět k textu.

Co je to nízkonákladový život?
To je takový způsob života, kdy člověk potřebuje na uspokojení svých potřeb jen velmi málo peněz. Na příklad někdo může kvůli nízkým příjmům trpět nedostatkem peněz. Má na vybranou - buď může víc pracovat, nebo začne šetřit. Pro mě je ta volba jasná. Může se zdát, že všichni lidé, kteří jsou chudí, jsou nízkonákladoví. Ale tak to není. Je to o stavu mysli a hlavně o motivaci. Chudí lidé chtějí žít jako boháči, takže sice šetří, ale zároveň nerezignovali na snahu zajistit si vyšší příjmy. Brzy uvedu na toto téma několik příkladů, tak to bude srozumitelnější. Ta motivace je zásadní.

Snažím se ukázat, jak se dá žít s tak malým množstvím peněz, až to vypadá jako extrém. Čím míň peněz totiž utratíte měsíčně, tím budete mít větší šanci mít levné bydlení. Když totiž budete utrácet málo peněz, tak nebudete muset chodit tak často do práce a tak si nebudete muset vybírat bydliště podle místa svého zaměstnání.

Většina levného bydlení, nebo dokonce bydlení zadarmo je někde na vesnici, kde je těžké sehnat dobrou práci. A v takové lokalitě Vás někdo zadarmo ubytuje v baráku nebo v karavanu u baráku. Protože mu tam děláte „šum“.

Jen čísla
Pokud čekáte konkrétní čísla a data k projektu "jak žít s 15000Kč", tak budete zklamáni. Většina informací je uvedených na fóru. Taky co napsat, když k tomu, abyste žili jen s 15000Kč ročně, stačí chatička, zrní a barter. To je všechno. Pokud se pro to rozhodnete, tak rady, jak si upravit život a čeho se chcete vzdát a čeho ne, jsou už jen omáčka. Všechno, co tu je Vás má motivovat. Také nemám rád v knížkách "omáčky", ale bez nich zbydou jen suchá data a motivační hesla. A to vás nepřiměje přemýšlet o těch datech a o tom, jaký dopad na Váš život to může mít.

Jídlo
Jídlo není problém. Žijeme v ráji, kde je všude jídlo zadarmo. Je to jen díky tomu, že jsme bohatá společnost a jídlo stojí tak málo.

Asi si řeknete "Co to zase plácá? Vždyť se dělají sbírky a je tu potravinová banka. Každou chvíli nějaká neziskovka prosí o dary!" To je pro chudé lidi, kteří nechtějí změnit svůj styl života. Jen si zkuste představit, že by ti chudí lidé mezi sebou spolupracovali. Co by se pak stalo?

Lidé, kteří jsou nízkonákladoví a žijí na daném místě nějaký rok, často spolupracují s lidmi ze svého okolí a tak znají někoho, kdo chodí k supermarketům pro neprodané, vyhozené potraviny, nebo si pěstují zeleninu či ovoce, nebo někoho znají, kdo pěstuje. Někoho znají někoho, kdo peče  a podobně.

Není to pravidlem, ale nízkonákladový člověk má základní jídlo pro všechny dny. Bývá to často rýže. Snad miliarda lidi na světě jí hlavně rýži. A proč se tedy neinspirovat? Tím také odpadne věčné téma - Co si dnes dám k jídlu?  Ale nízkonákladový člověk nejí každý den rýži. Priorita je neživit se pouze rýží, ale mít ji jako takovou pojistku. Když člověk sežene něco jiného a levného k jídlu, tak jí tohle a pokud nic nesežene, tak tu rýži. Pak přesně ví kolik za jídlo utratí.

Já jsem zvláštní typ člověka, který jí jen jednou denně a to před spaním. Kupodivu nemám celý den hlad a stačí mi akorát hodně pít.  Občas objevím podobné lidi. Ale je to zřídkakdy.

Před spaním se nacpu a hotovo. U mně je to vařené zrní, ale u jiných je to rýže nebo těstoviny. Omáčku mají často zamraženou, tak hodí rýži do rýžovaru a za chvíli to mají hotové.

Podle mě je základ zrní pokud člověk chce žít nízkonákladově. Zrní stojí 5-7Kč/kg a stačí Vám na den 500-700g. Já používám celé vařené zrno, ale ze zrní se dělají těstoviny, knedlíky a chleba. A pokud máte brambory, tak existují stovky receptů na bramborová jídla. A asi podle mně nejlepší bramborový knedlík s omáčkou nebo jen s cibulkou.

Práce a nuda
Bez práce je nuda. To brzo zjistíte. Máte nutkání si užít život a plánujete tolik věcí, ale zjistíte, že ty věci uděláte hned. A pak co? Přichází nuda a budete hledat jiné činnosti, které Vás budou bavit a tak práce přijde sama.

Nevěřím na ztracení pracovních návyků. Jasně, že jsou odborníci a studie, ale fakt na to nevěřím. Jsem popírač a to mi dáte stovky studií, tak se Vám vysměju. Když někomu dáte třeba 300Kč/h, aby chodil sbírat třeba 15 hodin odpadky, tak i ten největší nemáčenko půjde makat a bude dřít a chtít ještě bude chtít dělat přesčasy, víkendy a i na vánoce klidně. Je to o motivace té dané osobě. A třeba vstávání. Já vím, že musím spát 8 hodin. Tak přesně vím, kdy vstanu a nepotřebuji budík. Kvůli zimě jsem vstával v 8 hodin, tak jsem schválně chodil pozdě spát. Teď už pomalu chodím spát dřív a nakonec budu chodit spát v 22hodin, abych vstal v 6 ráno.

Práce se sama objeví. Narazíte na ji většinou, když Vás něco bude bavit.

Jakou dovednost dnes potřebujete? Na co se zaměřit?
Na češtinu. Když jste nízkonákladový člověk, tak pokud umíte česky, tak nemusíte umět nic jiného. Prostě fakt dokonale česky a to stačí.

Jakou dovednost bych měl dál umět?
Česky. Fakt Vám stačí v době internetu umět česky a to Vám stačí. Já žiji v osobním pekle, že neumím česky. Přemýšlím jestli, kdybych se vrátil v čase a řekl si mému mladšímu já, abych nonstop četl knížky a psal, tak jestli by to mohlo, abych se naučil česky, protože si připadám jako retard. Učím se co se dá už asi 12 let, ale žádná šance. Naučit se česky je to co fakt hodně chci a fakt to nejde.

Když umíte česky, tak pak přejít na angličtinu. Otevřou se Vám další nabídky práce.

Kašlete na nějaký call centra, prodej od domu(pojistky) nebo jiné divné práce. to nechte nemorálním lidem. Nízkonákladový člověk má nevybranou, protože není nenažraný. Třeba s tou češtinou. Když vynechám dělat na internetu stream, tak můžete psát. Pak dělat recenze, fan weby atd. Pokud umíte anglicky, tak překládat. Někde jinde rozebírám, že umět česky znamená ve světě internetu jistý příjem. A to díky reklamám a dnes i donatům.

Pokud se naučte česky a už další dovednost nepotřebujete.

Závěr
A tak mohu pokračovat dále popisování, ale k čemu? Jídlo vyjde na 5Kč denně. 5Kč vaření. 3Kč věci a 2Kč praní. Tak přes léto 15Kč denně. K tomu 2Kč denně za internet a telefon. A v zimě zaplatíte o 8Kč za den více.

Když řeknu, že v některé dny utratíte jen 5Kč za den, tak si uvědomíte, že Vám stačí jen jít a poprosit někoho, aby Vám dal zavařovací sklenici a máte vyděláno na celý den. Nebo dostanete knížku a tu prodáte. Některým to dojde. Za 5Kč Vás stojí den života. Za 5Kč si koupíte den volna.  Přeháním to. Počítejme 30Kč.

A o tom to je. K životu Vám stačí jen těch 30Kč denně a pak můžete celý den dělat co chcete. Nejste otroky systému. Máte svobodu a můžete se věnovat něčemu co Vám dává smysl života a podobně.  V prosinci 2021 bude kompletně ukázané jak žít s těmi 15000Kč ročně.