Základní potraviny jsou hodně levné

Jsou základní potraviny levné? Jsou.
Člověk musí definovat co jsou základní potraviny. A pak definovat kolik člověk toho člověk sní.

Základní potraviny považuji všechno co není zpracované. Tak zelenina, ovoce, obilniny, luštěniny a olejniny.

Mouku, cukr a olej nepovažuji za základní potraviny, ale výroba je tak levná, že se nevyplatí to doma vyrábět, tak jako v uvozovkách budou základní potraviny.  Sůl a koření berme tedy taky.

Teď definici co člověk musí sníst, aby mohl žít. Podle tabulek by měl jíst 2000 kcal a pestrou stravu. Pestrá strava by měla obsahovat vitamíny a minerály. A základní potraviny vždy to obsahují.

Pokud si řekneme, že pokud člověk jí základní potraviny, tak člověk sní denně 500g obilovin+ luštěnin, 500 g zeleniny, 500 g ovoce, tak se dostane na 30 Kč denně.

Háček vidím tom, že vyjde jen na 30 Kč na den a člověk si vydělává od 110 -400 Kč/h v práci. A člověk by musel vařit, uskladnit, zpracovat atd. Tak si řekne, že si koupí hotové jídlo nebo koupí v krámě potraviny  mimo sezónu. Tak dochází k názoru, že je drahá.

Základní potraviny vypěstované v ČR nebo v Polsku jsou tak levné, že se člověk může najíst i za 5 Kč denně. Tohle tvrzení zní přehnaně, ale v době sezóně stojí brambory 1 Kč atd. Ale tohle není o dokazování, že člověk se nají za 5 Kč denně.

Tohle je dokazování, že základní potraviny jsou extrémně levné. A dokázat podle mně stačit, že člověk si řekne, že 55 Kč na den utratí nza jídlo. Pokud člověk bere 110 Kč/h, tak stačí člověku makat 2 dny v měsíci, aby si vydělal na jídlo. A to je 11 procent z výplaty. A tak beru, že základní potraviny jsou extrémně levné.

Já jsem byl slepý jako většina lidí. Pak mi jeden člověk v roce 2011 řekl, abych se sledoval zeleninu a ovoce v sezónně. Stačí dnes se dívat na bazos.cz. Přemýšlet co se dá udělat. Pak letáky v supermarketech.  Pokud chci to dokázat, tak nemůžu člověku říci, aby celý rok to sledoval. Až po roce se změní myšlení toho člověka. Na svůj profil na Facebooku občas dávám z akcí třeba olej za 27 Kč. Zelí za 4 Kč/kg atd. Brambory za 1-4 Kč/kg. Obilí a hrách stojí od 5-9 Kč/kg. Cukr za 9,90 Kč.

Pro mně je to důkaz, že stačí dva dny v měsíci makat třeba v supermarketu a člověk má jídlo na měsíc. A proto tvrdím, že jídlo je fakt extrémně levné.

Věřím, že po přečtení a roce sledování cen člověk dojde ke stejnému názoru.