Jak pomoc začínajícímu včelaři?

Náš spolek se věnuje i včelaření. Půjčujeme členům vybavení a i včely. A i cukr na zakrmení. A i kukly.
Tak začínající včelař má skoro nulové náklady. Pokud přestane včelařit, tak vrátí. Pokud umřou mu včely, tak vrátí jen vybavení a cukr.

Vzniklo to tím, že někteří členové chtějí se odstěhovat na důchod na vesnici a moc nevěří, že budou mít důchod, tak hledají něco co jim nabídne něco si vydělat. A včelaření něco jako klasika. Pokud člověk se pořádně zamyslí, tak zjistí, že počáteční investice je obrovská. Ale dá se snížit o dost pokud člověk spolupracuje. A tak členové, kteří jsou zcela předvedený, že budou včelařit investovali peníze a dividendy z této investice si vyberou až se rozhodnou si koupit zahradu na vesnici a tam začnou včelařit. Za vklad 1000 Kč až 5000 Kč získali přístup k vybavení za 90000 Kč, které nebudou muset invertovat na začátku. Pokud jim v místě začnou včely sbírat med a bude to slušné, tak si každý spočítal za jak dlouho koupí svoje nástavky a vše okolo a spolku vrátí vybavení. A kdykoliv můžou zas vybrat svůj vklad pokud se rozhodnout, že nebudou včelařit.

Zase je to založené na myšlence, že člověk musí našetřit spoustu peněz na nákup vybavení a včel, ale pokud člověk spolupracuje. Riskuje jen tom, že bude muset nakoupit spotřebovaný cukr a náklady na převoz včel a vybavení.

Pokud by vznikali spojky nebo včelařské spolky co už existují začali spolupracovat, tak by se zajistilo, že by mladí včelaři už třeba začínali jako děti. Odpadla ta velká investice.