Minimální životní náklady na měsíc v roce 2022

Kolik stojí život na měsíc? Tolik jak si ho uděláte. Sbíráme od lidí jejich příběhy a jo někteří žijí s 500 Kč+zdravko na měsíc, ale i my to bereme už za extrém, protože mají už vymakaný život.

Za peníze si kupujete volno a o volno přicházíte, abyste si vydělali peníze. Žijeme ve světě, kde je levnější koupit potresovnx než vypěstovat. Kde všechno je levnější než vyrobit. Komfort stojí peníze. A je otázka co je standard a co nadstandard. Pokud člověk bude žít standardně, tak ho bude měsíčně život vycházet 2500 Kč měsíčně + zdravko. Už nevidí psát zdravotní pojištění, protože se ta položka opakuje.

My se zaměřujeme spíš na lidi co mají zdravotní problémy. Mají problém se tedy uplatnit na trhu práce a tak musí se uskromnit. Upravit si život, aby mohl žít " důstojný" život a nebojoval jak přežít. Neříkáme jak by někdo měl žít. Částka je orientační, protože někteří lidí žiji ještě s méně penězmi na stačí jim to. Žít s málo penězmi neznamená, že člověk musí hladovět, ale musí omezit zbytečnosti jako je návštěva restaurace, značkové oblečení atd.

Když s lidmi, kteří musí snížit svoje životní náklady debatujeme, aby neskončili na ulici, tak jim říkáme, že je na nich co ze svého života odstraní. A když se ptají jak co udělat, tak jim vmeteme odpověď, že můžeme jim říci jak to mají jiný a je na té osobě jestli se inspiruje a jestli to taky aplikuje. Nízkonákladový život stojí za prd. Člověk fakt musí mít pádný důvod žít tak za málo. Hodně velikou motivaci. Opakují, že to stojí za nic, protože bohužel lidé si myslí, že chceme, aby ostatní tak žili. To je skutečně nesmysl. Nechceme. Ono díky konzumní společnosti maji lidi možnost žít jen za 500 Kč měsíčně. Tak proč někoho přesvědčovat, aby všichni žili, když se člověk může mít jako by dobře a stačí mi pár dní v roce pracovat a pak má volno.

Spolupráce
Pro usnadnění života je dobré spolupracovat. Hodně důležité. Tedy kde to bez spolupráce, ale človek si rád pokecá a tak bude stejně spolupracovat. Tak bude existovat barter. A to je částečné tajemství toho proč člověku stačí málo. Díky barteru neboli výměně sníží své náklady. Ale budu psát pokud člověk nespolupracuje, protože někteří žijí i mimo lokalitu, kde nejsou skoro žádný lidi. Na spolupráci jsou potřeba lidi co třeba chtějí mít zdravé potraviny.

Máme tedy měsíční životní náklady:
1, Bydlení
2, Potraviny + voda
3, Elektřina
4, Topení
5, Internet+volání
6, Oblečení+ obuv
7, Ostatní
8, Důchod
9, Zdravotní pojištění

1, Bydlení 500 Kč
Bydlení je to nejdůležitější. Člověk žije v chatičce cca 5x8 m. Nájem a údržba měsíčně stojí 500 Kč. K chatičce je k tomu pozemek.

2, Potraviny+ jídlo 600 Kč
Jidlo vychází na 20 Kč. Díky zahrádce a přírodě člověk má dost zeleniny a ovoce. Tak mu kalorie, které nakoupí. Člověk bude muset něco zjistit ohledně VDD a zjistit, že jist jogurty a maso je skoro každý den je zbytečné. Dokonce není potřeba vůbec jíst mléčné výrobky a i maso, ale v pohodě se vejde do 600 Kč měsíčně, když si dá jednou týdně maso. Ale je to zbytečné. K tomu je napoctand ještě plyn na vaření.

3, Elektřina 100 Kč
Částka 30 Kč člověka stojí elektřina a 70 Kč je amortizace solárních panelů a powerbanek. Spotřeba je cca 10000mAh- 30000 mAh.

4, Topení 300 Kč
Nejlepší je topit propanem. Pokud to rozpočítáme, tak je to 300 Kč měsíčně. V létě se netopí, tak peníze jako by se přesunou na období, kdy se topí. Topí se do 15 stupňů antak člověk musí mít kamaše a svetr na sobě. Někdo topí dřevem nebo elektřinou, ale nejlepší je plyn.

5, Internet + volání 70 Kč
Tahle položka by měla být zbytečná, ale není. Dnes už je to životně důležité. V době, kdy to píšu stojí 1GB 13 Kč a volání do sítě 2,5 Kč. Tady člověk oponuje, že potřebuje k práci více volání neboli paušál. Ale mi reagujeme, že pokud člověk potřebuje volání nebo auto k práci, tak mu to vydělá, tak nemá smysl to psát. Jsou pracovní náklady. Člověk má odhlášenou ČT a rádio.

6, Oblečení a obuv 100 Kč
Částka je menší, ale záleží jestli člověk má štěstí a nakoupí z Číně nebo u Vietnamce. Taky second, ale dnes nové oblečení a obuv stojí méně než v second. A může člověk ještě snížit barterem hlavně bundy.

7, Ostatní 530 Kč
To je jako mýdlo, telefon, utěrky, toaletní papír, strojek a prostě ostatní. A popelnice.

8, Důchod 300 Kč
Sociální pojištění neboli důchodové pojištění je dobrovolné, tak ho nemusí platit. Na to, aby člověk se měl dobře stačí 300 Kč měsíčně. Ty peníze člověk investuje. A slouží i jako rezerva. A člověk jde do důchodu, kdy už nezvládá si vydělat těch 2500 Kč měsíčně.

9, Zdravotní pojištění
Každý rok se stoupá s minimálním mzdou. Když zadáte OBZP, tak Vám vyjděte aktuální. Je to už přes 2200 Kč.

 

Záleží kdo to čte. Člověk, který řeší třeba jak může přežít s málem, tak bude řešit jak to realizovat, tak bude hledat jak to udělat.

A pak jsou lidi co si myslí, že jim říkám jak mají žít. Nebo mají pocit, že se povyšuji nad nima. To je nesmysl. Nízkonákladový život stojí za prd. Nikomu neříkáme jak má kdo žít.

Stále cítím být zodpovědný za sebevraždu člověka, ktery podle mně zbytečně se zabil, protože neviděl východisko. Nezvládal život a na jsem měl mu říci l, že může žít skromně a dát mu podporu co nedostal od své rodiny a kamarádů. Neměl nikoho kdo by řekl, že nemusi se cítit jako odpad, když nezvládá život. Já netuším jestli přechod na nízkonákladový život něco změnilo, ale on neměl šanci to zkusit. Věřím, že lidi, kteří ví, že jde žít za málo peněz řeknou lidem co se pomalu utápí, že mají na vyhranou. Nabídnout jim i druhou pilulku jako v Matrixu. Stačí jim to jen říci.

Omlouvám se za maďarštinu v textu. Až přijde čas, tak se objeví někdo, kdo bude chtít to opravit. Ale my to prostě neřešime.