Chytré telefony

Z další co spolek dělá je spíš zkoumání než fungování systému mobilů.
Žijeme ve světě mobilů, kdy se stal součástí života. Kromě na volání je dnes už i jako náhrada za počítač.

Použitých mobilů je spousta. Někteří mají i několik v šuplíků. Náš spolek snaží, aby člověk nekupoval hned mobil co uvidí, ale měl čas si sehnat adekvátní náhradu.

Třeba březen 2024 prodávají Infinix 7 2GB za 1400 Kč. Máme telefon už 5 měsíců, který jsme koupili za 1700 Kč. Tak došlo ke snížení ceny. A problém co nastal byl,že přestala fungovat u testovaného telefonu čeština, tak jsme na slovenštině.

Jsme toho názoru, že chytré telefony vyjdou ročně člověka jen na cca 300-500 Kč ročně pokud se k nim chová opatrně. Podle nás je to skoro zadarmo a skoro každý je může mít.

Věnujeme se několika scénářům:
1. Člověku se sníží telefón, tak si půjčí telefon od spolku dokud si nesežene nějaký nový telefon, který bude mu adekvátní za zničený. Rozbitý telefon může prodat prodat spolku.

2. Člověk si vyzkouší několik mobilů co vlastní spolek a přijde na to, že mu stačí starší model telefonu.

 

3. Člověk si půjčí nový telefon spolku a týden si ho vyzkouší a pak si ho koupí nebo ne. Ten telefon by měl být koupený v akci, tak nejlevnější.

Scénáře 1 a 2 máme už realizováné. S scénářem 3 nastal problém, že mobil by byl dlouho nevyužitý a tak hodnota klesala jak můžeme vidět u Infinix 7, tak je to ekonomicky zatím nerentabilní.

S debatami s nízkonákladovými lidmi jsme se shodli, že pokud člověk používá dva telefony. Jeden má tlačítkový, který má na voláni, hudbu a třeba místo hodinek, tak druhý chytrý telefon vydrží o dost déle, protože ho moc nevyužívá a je často dobře chráněny.

Každý člověk si musí sám posoudit jestli má peníze na další telefon nebo bude ho chránit co nejvíce než si našetří na další telefon. Když bude mít stranou peníze na další telefon, tak už nemusí být tak opatrný.

Jsme zakoupili 30 chytrých telefonů za cca 500 Kč/ kus. Ještě nebyl čas je zcela otestovat, ale vypadá to, že přibližně 1/2 polovina je stále dobrá. Hlavně se jedná o výdrž baterií. Z pohledu ekonomické stránky to vypadá, že se vyplatí koupit nový telefon.

 Screenshot_20240306-163935

 1709721703269