Jak podle mého názoru vznikaji KPZ

Mnoho žen, když otěhotní a narodí se jim dítě, začne přemýšlet o tom, jaké potraviny tvoří její jídelníček a jídelníček jejího dítěte. Dokud je člověk sám, tak o tom často tak neuvažuje, ale s dítětem máte najednou zodpovědnost za další lidskou bytost, kterou navíc milujete a chcete pro ni to nejlepší. Takže se rodiče začnou zaměřovat na zdravější potraviny, navštěvují specializované obchody a farmářské trhy. A to s kočárkem nebývá zrovna jednoduché. Druhou možností jsou místní farmáři, zemědělci a zahrádkáři. Po dohodě jsou ochotni za úplatu dovézt požadovanou zeleninu či ovoce až domů a pokud odeberete dostatečné množství, můžete mít dopravu zdarma, nebo třeba slevy na přebytky. Je známé, že maminky se spolu setkávají, druží se a sdílejí informace. Není pak nic těžkého dát ve svém okolí dohromady třeba 10 maminek či rodin, které mají zájem odebírat od vašeho zemědělce zdravé potraviny, a pak je možné zřídit i neoficiální výdejní místo. Pro koordinátora KPZ je to finančně i časově výhodné, protože ušetří peníze i čas. Na příklad v Neštěmicích tvoří KPZ 20 lidí. Společně nakupují a navzájem si tak vypomáhají. Odhadem koordinátor "vydělá" na jednom členovi KPZ 1200 Kč ročně. Práci pro KPZ musí věnovat nějaký čas, ale není to práce náročná, často se podobá spíše posezení u kafíčka

:)

Nejlépe funguje lokální KPZ. Doslova lokální, kdy jeho členové jsou ze stejné čtvrti. Takže pokud nenajdete dost zájemců mezi svými známými a kamarády, stačí vytisknout letáčky a roznést při procházce ve svém okolí do schránek. Pro začátek bude stačit získat 5 členů. Až bude KPZ nějakou dobu fungovat, lidé si to řeknou a budou se hlásit další zájemci. Nebo je možné se domluvit s "vaším" farmářem, který může své zákazníky o KPZ informovat (třeba prostřednictvím cedulky na stánku).

Maximální počet lidí v jednom KPZ s jedním koordinátorem je 20. Dalších 10 by se dalo přibrat jen v případě, že by si sami vyzvedávali bedýnky a koordinátor získával od farmáře provizi. Víc už se v rámci volného času zvládnout nedá a peníze se dají vydělat i jinak a snáz. Motivace záchrany planety má svoje meze. Pokud má koordinátor jen tuto motivaci, pravděpodobně brzy vyhoří.

KZ Chedrbí jde stejnou cestou jako KPZ v Neštěmicích. Máme 16 členů a rozrůstání jde přirozenou cestou. I když by bylo pěkné mít třeba 100 členů, tak by to ale pro koordinátory už znamenalo hodně nezábavné práce. Takto máme čas i na další aktivity např. budování zalesňování atd. Máme snahu motivovat členy k tomu, aby si založili vlastní KPZ, umožnit jim pěstování bez papírování a nákladů a ukázat, že jde prodat přebytky docela snadno ve svém okolí a tím postupně vytvářet svoji KPZ.

Založit KPZ může také farmář, který si chce tímto způsobem zajistit klientelu. V zavedené a fungující KPZ pak předá koordinátorství některému z členů a může zakládat další KPZ v jiné lokalitě.

diskutuje se